Αργεντίνικη τραγωδία

2458049
2458049
Η Κροατία θριάμβευσε με 3-0 απέναντι στην Αργεντινή και με δύο νίκες πέρασε στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου την ώρα που η παρέα του Λιονέλ Μέσι βρίσκεται μπροστά σε ένα πολύ πιθανό αποκλεισμό! Τα γκολ για την «χρβάτσκα» σημείωσαν οι Ρέμπιτς (53’) και Μόντριτς (80’) και Ράκιτιτς (90’+1’).

Η Αργεντινή μετά την… «γκέλα» της πρεμιέρας ήθελε πάση θυσία τη νίκη απέναντι στην Κροατία
για να μην μπλέξει σε περιπέτειες. Από την άλλη η «χρβάτσκα» με τους τρεις βαθμούς περνούσε
στην επόμενη φάση.

Η Αργεντινή μπήκε πολύ πιο επιθετικά στο παιχνίδι και προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό της. Παρ’ όλα αυτά δεν μπόρεσε να προσπελάσει την συμπαγή άμυνα της Κροατίας. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήταν στο 30′ με τον Πέρες σε κενή εστία να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος και ενώ η Αργεντινή είχε τον έλεγχο του αγώνα ένα τραγικό λάθος του Καμπαγέρο στοίχισε! Ο τερματοφύλακας της Αργεντινής στο 53′ αντί για να διώξει έστρωσε στον Ρέμπιτς, ο οποίος με απευθείας σουτ έκανε το 1-0.

Η… ταφόπλακα για τους Αργεντίνους ήρθε στο 80′ όταν ο Λούκα Μόντριτς με μακρινό σουτ διαμόρφωσε το 2-0. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ράκιτιτς σε κενό τέρμα σφράγισε τον θρίαμβο της Κροατίας κάνοντας το 3-0.

Έτσι, η Κροατία προκρίθηκε στους «16» και η Αργεντινή έμπλεξε σε… σενάρια πρόκρισης που δεν εξαρτώνται από την ίδια. Θα πρέπει μάλιστα η Ισλανδία να μην κερδίσει τη Νιγηρία, η Αργεντινή να κερδίσει τους Αφρικανούς και ταυτόχρονα η Κροατία να μην χάσει από την Ισλανδία!