Μουντομπάσκετ 2019, live: Ισπανία-Αυστραλία (Γ’ Περίοδος, 44-52)

MILLS
MILLS

Ισπανία και Αυστραλία διεκδικούν ένα «εισιτήριο» για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η Αυστραλία μπήκε για πρώτη φορά
στην τετράδα ενώ η Ισπανία επέστρεψε σε αυτήν μετά το 2006 (11:00, ERT SPORTS).
Ο δεύτερος ημιτελικός είναι αυτός ανάμεσα στην Γαλλία και την Αργεντινή και είναι προγραμματισμένος για τις 15:00

Τρίποντο από αυτά που συνηθίζει ο Γιουλ στη λήξη της πρώτης περιόδου που βάζει μπροστά την Ισπανία με 22-21!

Η Ισπανία ξεκίνησε δυνατά το ματς κάνοντας κάνοντας ένα γρήγορο 5-0 αλλά η Αυστραλία βρήκε λύσεις και τις επέτρψε
να ξεφύγει σε αυτή την πρώτη περίοδο με τον Ντελαβεντόβα να δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση οι «Boomers» δείχνουν ικανοί για όλα.

Ο Μιλς βρίσκει ρυθμό και με δύο προσωπικές του εύστοχες προσπάθειες η Αυστραλία ξεφεύγει με 5 πόντους 6:15  πριν το τέλος
του 2ου δεκαλέπτου. 27-22 το σκορ.

Τάιμ-άουτ για την Αυστραλία 3:47 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ στο 32-26 υπέρ Αυστραλών.

Σκόρ ημιχρόνου 32-37. Στο +5 η Αυστραλία στο ημίχρονο με τον Πάτι Μίλς να την καθοδηγεί έχοντας πετύχει ήδη 11 πόντους
από την άλλη οι Ισπανοί ισοσταθμίζουν τον ενθουσιασμό των Αυστραλών με ττην εμπειρία του Ρούμπιο, του Γιουλ και του Ρούντι
και μένουν κοντά στο ματς παρ’ότι βρέθηκαν πίσω και με 8 πόντους σε κάποιο σημείο του δευτέρου δεκαλέπτου.

Έναρξη της τρίτης περιόδου με με τρίποντο του Μιλς! Αλλά οι Ισπανοί κάνουν ένα γρήγορο σερί 5-0 και κάνουν το σκορ 40-37.

Παρουσία και του Κόμπι Μπράιαντ στο γήπεδο, ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο λίγο νωρίτερα!

39-50 το σκορ υπέρ της Αυστραλίας και πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά πόντων. Νωρίτερα υπήρξε φοβερή φάση με
τον Μαρκ Γκασόλ να πετυχαίνει αυτοκαλάθι στην προσπάθειά του να αλλοιώσει την προσπάθεια αντιπάλου

42-50 το σκορ με 2:43 να απομένουν για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Οι Αυστραλοί κρατάνε το προβάδισμα αλλά έχουν μείνει
χωρίς σκορ στα τελευταία λεπτά λόγω κακών επιλογών στην επίθεση αλλά και οι Ισπανοί από την πλευρά τους είναι πολλοί
άστοχοι από την περιφέρεια σήμερα με 5/21 τρίποντα.

Έυστοχο τρίποντο από τον Σέρχιο Γιουλ φέρνει την Ισπανία στο -5 και ο προποντής της Αυστραλίας καλέι
εσπευσμένα τάιμ-άουτ. 47-52 το σκορ 1:42 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.