Connect with us

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Champions League, Ολυμπιακός-Νέφτσι 1-0: Προβάδισμα πρόκρισης με γκολ-ζωγραφιά

Ο Ολυμπιακός των πολλών προβλημάτων πέτυχε το στόχο της νίκης, επικράτησε 1-0 (Μ. Καμαρά) της Νέφτσι κι απέκτησε
προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση των προκριματικών του Champions League, ενόψει της ρεβάνς στο Μπακού -Κόκκινη κάρτα για τον σκόρερ, με δέκα έμειναν και οι Αζέροι

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στον 3ο Προκριματικό Γύρο έκανε απόψε (21/7) ο «μισός» (σ.σ. θα δείτε
παρακάτω το γιατί) Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε 1-0 της Νέφτσι Μπακού στο Φάληρο και ξεκίνησε με νίκη τις φετινές επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με τον Τζολάκη στο τέρμα, τους Ανδρούτσο, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τους Μπουχαλάκη, Κουντέ, Καμαρά στον άξονα με τον τελευταίο είναι πιο ψηλά στο «10», τους Ραντζέλοβιτς, Μασούρα στα άκρα και τον Χασάν στην κορυφή της επίθεσης.

Με τη σέντρα ήταν μη διαθέσιμοι, για διάφορους λόγους, οι Ελ Αραμπί, Παπασταθόπουλος, Εμβιλά και
οι από καιρό «γνωστοί» Φορτούνης, Τικίνιο, ωστόσο απόψε οι «ερυθρόλευκοι» θα έπαιρναν όσκαρ ατυχίας αφού κατά τη διάρκεια της βραδιάς
θα καλούνταν πολλές φορές να… μετρήσουν τις πληγές τους.

ΑΛΛΗ… ΑΙΣΘΗΣΗ ΜΕ ΚΟΣΜΟ

Σέντρα στο ματς και η παρουσία του κόσμου στις εξέδρες, μετά από τόσους μήνες αποχής, έδωσε άλλη αίσθηση. Μάλιστα ήταν κάτι που επηρέασε και τους παίκτες, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι, έμεναν ψηλά με σκοπό να πιέσουν την τριάδα των στόπερ της Νέφτσι και με το «καλημέρα» ο αγώνας είχε ρυθμό.
Στα πρώτα λεπτά όμως οι πρωταθλητές Ελλάδος υπέπεσαν σε ορισμένα εύκολα λάθη (αρχή στη σεζόν γαρ, εύλογα χρειάζονται χρόνο), κάτι που επέτρεψε στους αντιπάλους τους να πατήσουν (κυρίως από τα αριστερά) 2-3 φορές με αξιώσεις στα καρέ του Τσολάκη και να φανούν απειλητικοί, με καλύτερή τους στιγμή ένα σουτ του Μαχμούντοβ στο 5’ που πέρασε άουτ.

ΑΝΕΒΗΚΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 10’

Περίπου στο 10λεπτο ο Μασούρας άρχισε να παίζει πιο κοντά στον Χασάν και οι δυο βρίσκονταν στο όριο με τους αντίπαλους κεντρικούς αμυντικούς, κάτι που φανέρωσε τα ανασταλτικά προβλήματα των Αζέρων. Για μερικά λεπτά οι «ερυθρόλευκοι»… εγκαταστάθηκαν στην αντίπαλη περιοχή, αλλά τους έλειπε η τελική προσπάθεια για να βάλουν «δύσκολα» στον Μαμάντοβ. Παράλληλα και ο Κουντέ έμεινε ψηλά και η εικόνα της αναμέτρησης διαφοροποιήθηκε αισθητά.

ΕΚΤΟΣ Ο ΜΠΟΥΧΑΛΑΚΗΣ, ΜΕ «ΚΑΘΑΡΟ» 4-2-3-1 ΟΙ «ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ»

Πριν το 20λεπτο ωστόσο εμφανίστηκε (ξανά) πάνω από το «Γ. Καραϊσκάκης» η «κατάρα» που αναφέραμε στην αρχή, καθώς ο Μπουχαλάκης τραυματίστηκε, ζήτησε αλλαγή, αντικαταστάθηκε και με την είσοδο του Βαλμπουενά οι γηπεδούχοι «γύρισαν» σε ένα «καθαρό» 4-2-3-1, με τον Γάλλο οργανωτή πίσω από τον Χασάν και τους Κουντέ, Καμαρά στα «6αρο-8άρια».

ΟΙ «ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ» ΠΗΡΑΝ ΠΑΛΙ ΤΑ ΗΝΙΑ

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν πλέον να κρατούν μπάλα και χωρίς παίκτη λιγότερο ήταν ξανά τα «αφεντικά». Ο Μάρκοβιτς
ανέβηκε μερικά μέτρα σαν «6άρι», με την είσοδο του Σουρλή οι γηπεδούχοι απέκτησαν τρεξίματα στον άξονα και με τους
Χασάν, Μασούρα (κυρίως τον Αιγύπτιο)… υπενθύμισαν στους αντιπάλους τους πως ακόμη και «λαβωμένοι» παραμένουν καλύτερη ομάδα.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Κούντε, Ραντζέλοβιτς, Χασάν, Μασούρας.

Νέφτσι: Μαμάντοβ, Μπότζι, Στάνκοβιτς, Τσελίκ, Λαβάλ, Χαραμίζ, Μαχμούντοβ, Μπουγκρίν, Μαμαντού, Αλασκάροφ, Κόλι.