απόκτηση του Φάνου Κατελάρη ενώ το απόγευμα αποκάλυψαν πως η Ομόνοια δεν συζήτησε

Η αντίδραση της ΠΑΕ ήταν άμεση και ξεκάθαρη επί του θέματος ενώ αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να γίνει κίνηση για τον παίκτη αν και εφόσουν μείνει ελεύθερος.

᾽᾽Δεν αγοράζουμε κανέναν ποδοσφαιριστή. Υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να μας απασχολήσει ο Κατελάρης. Ο παίκτης δεσμεύεται με συμβόλαιο᾽᾽ ήταν το χαρακτηριστικό σχόλιο.

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Επιτέλους νίκη στο σπίτι του

ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα:  Οι Κρητικοί επικράτησαν 2-1 του ΠΑΣ σε ένα δυνατό παιχνίδι.

Ανταγωνιστικό παιχνίδι με δύναμη και πάθος έγινε στο Γεντί Κουλέ, με τον ΟΦΗ να
επικρατεί 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα και να πανηγυρίζει την πρώτη του εντός έδρας νίκη. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο 20’ με τον
Στάρτζεον, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 45’ με τον Ελευθεριάδη. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ άντεξε στην
πίεση και στο 65’ ο Νέιρα κέρδισε το πέναλτι και ο ίδιος το μετέτρεψε σε γκολ για το 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Με όρεξη και ενέργεια ξεκίνησε το παιχνίδι στο Γεντί Κουλέ ο ΠΑΣ Γιάννινα, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Οι
ενέργειες του Παμλίδη και του Λεό δεν βρήκαν στόχο στα πρώτα λεπτά και ο ΟΦΗ με τον Ντε Γκουζμάν κυρίως, προσπαθούσε να
γίνει απειλητικός. Οι Ηπειρώτες φαινόταν να ελέγχουν το παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν
το γκολ. Στο 20’ από μπαλιά του Ουές, ο Σαρδινέρο έκανε ωραία ενέργεια και το σουτ, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε.
Η μπάλα έφτασε όμως στον Στάρτζεον που ακολουθούσε τη φάση και πέτυχε με προβολή το 1-0.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα θέλησε να αντιδράσει και στο 29’ ο Ελευθεριάδης βρήκε δίχτυα, αλλά
ήταν οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε. Στο 32’ ο ίδιος παίκτης έκανε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πρεσάρουν και στο 45’ ο Ελευθεριάδης και πάλι με ωραίο σουτ νίκησε τον Σωτηρίου.
Το γκολ, αφού ελέγχθηκε για οφσάιντ στο VAR, μέτρησε και ο ΠΑΣ ισοφάρισε σε 1-1.

Οι Ηπειρώτες μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΟΦΗ να μην μπορεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να γίνει απειλητικός. Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις, αλλά στο 65’ στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψη των Κρητικών στα καρέ του ΠΑΣ, ο Νέιρα κέρδισε το πέναλτι από τον Κάργα. Ο παθών ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, σημειώνοντας το 2-1 για τον ΟΦΗ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο ΟΦΗ ήθελε να κρατήσει το υπέρ του
αποτέλεσμα. Παρά τις προσπάθειες των Ηπειρωτών, που είχαν κλείσει τους γηπεδούχους στα καρέ τους, δεν
κατάφεραν να σκοράρουν και τελικά ο ΟΦΗ πήρε μια σπουδαία νίκη.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης (76’ Λυμπεράκης), Γιαννούλης, Διαμαντής,
Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν (36’ Σακόρ), Νέιρα, Γρίβας (76’ Γιάννου), Στάρτζεον (84’ Βούρος), Σαρδινέρο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Κάργας, Σάλιακας (59’ Οικονομόπουλος),
Πέερσμαν, Κάστρο, Σιόντης (76’ Δούμτσης), Ντομίνγκες, Ελευθεριάδης, Λεό (65’ Καρτάλης), Παμλίδης.

onsports.gr

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Super League: Ντέρμπι πρωτοπόρων στο «Κλεάνθης Βικελίδης»!

Σε «Κλεάνθης Βικελίδης», «Αθανάσιος Διάκος» και «Θεόδωρος
Κολοκοτρώνης» στέφονται τα βλέμματα στη 10η αγωνιστική της Super League.

Άρης και Ολυμπιακός, οι δύο πρωτοπόροι της βαθμολογίας (με 19 β.), συγκρούονται απόψε στη Θεσσαλονίκη, με στόχο, ο καθένας για την… πάρτη του, να παραμείνουν στην κορυφή. Ο ΠΑΟΚ (18 β. και με παιχνίδι περισσότερο) καραδοκεί, ευελπιστώντας σε αλληλεξουδετέρωσή τους, με στόχο να «πατήσει» κορυφή, στην περίπτωση που την Κυριακή περάσει νικηφόρα από το… σπίτι της Λαμίας.

Ο άλλος «Δικέφαλος», αυτός της ΑΕΚ (16 β.), έχει δύσκολη αποστολή στην Τρίπολη, κόντρα στον τοπικό Αστέρα, που παραδοσιακά δυσκολεύει τους «μεγάλους»

Σε ό,τι αφορά τον Παναθηναϊκό, θα υποδεχθεί τον Παναιτωλικό με στόχο να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα. Με ενδιαφέρον αναμένονται και οι αναμετρήσεις Λάρισα – Ατρόμητος και ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ η αυλαία θα πέσει τη Δευτέρα με το παιχνίδι Απόλλων Σμύρνης – Βόλος.

Όλες οι αναμετρήσεις θα μεταδοθούν από τα κανάλια Novasports.

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Αστέρας Τρίπολης – Απόλλων Σμύρνης: Δεν μπόρεσε να κάνει το “διπλό”

Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν καλύτερος του Αστέρα μέσα στην Τρίπολη, αλλά δεν μπόρεσε
να βρει δίχτυα (0-0), σε ματς για την 3η αγωνιστική της Superleague

Στους 12 βαθμούς έφτασε ο Αστέρας Τρίπολης μετά την ισοπαλία (0-0)με τον Απόλλωνα Σμύρνης Απόλλων Σμύρνης, την ώρα που η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήγε στους 5 β.

Ο Αστέρας Τρίπολης είχε στην κατοχή του την μπάλα στο ξεκίνημα του πρώτου μέρος. Ο Απόλλων Σμύρνης έδωσε.. έδαφος στους γηπεδούχους, αλλά ήταν αυτός που δημιούργησε την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς στο 15’ (ο Φατιόν δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαδόπουλο σε τετ-α-τετ).

Με το πέρας των λεπτών ο Απόλλων Σμύρνης έδειξε να «πατά» πιο… σίγουρα και στο 26’ έχασε απίστευτη
ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Μπαράλες δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα σε εκτέλεση κόρνερ, αυτή
έφτασε στον Ιωαννίδη, αλλά το σουτ που έπιασε μέσα από τη μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαδόπουλο.

Στο 36’ όμως ήταν η σειρά του Αστέρα Τρίπολης να… αγγίξει το γκολ. Μετά από ατομική ενέργεια, ο Τιλίκα μπήκε
στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά έστειλε την μπάλα να περάσει μόλις άουτ, στην τελευταία φάση του πρώτου 45λέπτου.

Ο Απόλλων Σμύρνης είχε πολύ καλή παρουσία και στην επανάληψη και απείλησε και πάλι
από στημένη φάση στο 81’, με τον Λισγάρα να πιάνει την κεφαλιά και να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι στις καθυστερήσεις του
παιχνιδιού για χέρι του Σουάρες, αλλά ο διαιτητής και το VAR έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι».

newsit.gr

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Νεϊμάρ «λύτρωσε» την Παρί (1-0)

Νίκη-χρυσάφι που την διατηρεί στο κόλπο της πρόκρισης για τους «16» του
Champions League πέτυχε η Πάρι Σεν Ζερμέν απέναντι στην Λειψία (1-0), χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του
Νεϊμάρ, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 4-1 της Μπασακσεχίρ.

Με αυτή τη νίκη οι Παριζιάνοι έφτασαν τους 6 βαθμούς και έπιασαν στη
δεύτερη θέση τους Γερμανούς, ενώ οι Βρετανοί βρίσκονται στην κορυφή με 9 βαθμούς και ουσιαστικά έχουν
«κλειδώσει» την πρώτη θέση του ομίλου. Στον πάτο η τούρκικη ομάδα με 3 πόντους.

«Πάρτι» στο Ολντ Τράφορντ για την Γιουνάιτεντ

Σε παράσταση για ένα όλο, όπως ήταν αναμενόμενο, μετέτρεψε
η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το παιχνίδι με την Μπασακσεχίρ στο Ολντ Τράφορντ.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα,
επικράτησαν με 4-1 και πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε τέσσερα ματς στη φετινή διοργάνωση.

Η ομάδα του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και
μόλις στο 2ο λεπτό δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Ράσφορντ πάτησε περιοχή,
ξέφυγε από δύο αμυντικούς, σούταρε, αλλά ο Γκιουνόκ απέκρουσε και κράτησε το μηδέν.

Ο τερματοφύλακας της τούρκικης ομάδας όμως δεν έκανε το ίδιο πέντε λεπτά αργότερα. Ο Αλεξ Τέλες εκτέλεσε το κόρνερ που είχαν κερδίσει οι γηπεδούχοι και ο Μπρούνο Φερνάντες με ένα τρομερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 12’ η Γιουνάιτεντ σκόραρε ξανά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στο 14’ το ωραίο σουτ του Μπρούνο Φερνάντες έφυγε λίγο δίπλα από τα δοκάρια του τερματοφύλακα της Μπασακσεχίρ.

Στο 19′ η ομάδα του Ολε Γκούναρ Σόλκσιερ έκανε το 2-0 και πάλι
με τον Μπρούνο Φερνάντες. Ο Αλεξ Τέλες έκανε τη σέντρα, ο Γκιουνόκ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια
του και ο μέσος της Γιουνάιτεντ από κοντά έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Κόκκινους Διαβόλους.

Στο 33’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπαλινόλι στον Ράσφορντ, με τον Άγγλο επιθετικό να αναλαμβάνει την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και να κάνει το 3-0. Στο 39’ και στο 43’ ο Μπρούνο Φερνάντες έφτασε κοντά στο χατ-τρικ, αλλά του το αρνήθηκε ο κίπερ της Μπασακσεχίρ. Ετσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 3-0.

Στο δεύτερο μέρος η τούρκικη ομάδα απείλησε στο 50΄με τον Βίστσα,
αλλά ο Ντε Χέα απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 75′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο γκολ με τον Τουρούτς.

Ο άσος της τούρκικης ομάδας σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ
και μείωσε σε 3-1 το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα η Μπασακσεχίρ μάλιστα είχε δοκάρι σε σουτ του Βίστσα. Το τελικό
4-1 διαμόρφωσε ο Ντάνιλν Τζέιμς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από την πάσα του Γκρίνγουντ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα (59′ Μπράντον
Γουίλιαμς), Λίντελεφ (45′ Τουανζέμπε), Μαγκουάιρ, Άλεξ Τέλες, Φρεντ, Φαν Ντε Μπέεκ, Μαρσιάλ (82′ Μάτιτς),

Ήταν που ήταν δύσκολη η αποστολή του Ολυμπιακού με την
Μάντσεστερ Σίτι, με τις απουσίες που προέκυψαν έγινε ακόμα δυσκολότερη. Όποιος πιστεύει,
πάντως, ότι ο Ολυμπιακός το βραδάκι της Τετάρτης θα μπει στο γήπεδο
για να χάσει με όσο το δυνατόν λιγότερα γκολ είναι βαθιά γελασμένος και μάλλον
δεν έχει καταλάβει ακόμα ποιος είναι ο Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς…

Το παιχνίδι που περιμένουμε θα είναι διαφορετικό σε σχέση με το
«αιώνιο» ντέρμπι που προηγήθηκε και δεν πρέπει να ξεγελάει κανέναν
η εικόνα που έβγαλε η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο με
τον Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός και πιο φρέσκος θα
είναι την Τετάρτη και καλύτερο ρυθμό θα έχει, αν και το δεύτερο δεν έχει
και τόσο μεγάλη σημασία, καθώς το
τέμπο του αγώνα είναι βέβαιο ότι θα καθοριστεί από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Ολυμπιακός, πάντως, τηρουμένων των αναλογιών πάντα, να είστε
σίγουροι ότι θα είναι καλύτερος. Καλύτερα προπονημένος και καλύτερος γενικότερα,
όπως δήλωσε και ο Μαρτίνς μετά το ντέρμπι…

Ακόμα κι έτσι, βέβαια, ακόμα και στην περίπτωση δηλαδή που ο Ολυμπιακός κάνει μια ιδανική
εμφάνιση απέναντι στην υπερομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, μπορεί
να μείνει με άδεια τα χέρια. Θα χρειαστεί απόλυτη προσήλωση
στο αμυντικό πλάνο, αλλά και τύχη για να τα
καταφέρει, διότι απέναντι σε τέτοιες ομάδες μόνο έτσι παίρνεις αποτέλεσμα…

ισοφαρίσουν, αλλά δέχθηκαν κι άλλο ένα
γκολ σε μια από τις λιγοστές αντεπιθέσεις των γηπεδούχων (65’ Λο Σέλσο) και ηττήθηκαν.

Οι τελικές προσπάθειες του ματς ήταν στο απίστευτο 4-22 (!), ενώ οι τελικές στην
εστία ήταν 2-14! Δυο φορές βρήκε εστία η Τότεναμ
και πέτυχε δυο γκολ, ενώ οι Σίτι βρήκε 14 και δεν πέτυχε ούτε ένα…

Παρά το γεγονός ότι έχει πραγματοποιήσει μέτριο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, σε τρεις από τις
πιο σημαντικές κατηγορίες έχει τα καλύτερα στατιστικά στην Premier League. Είναι η ομάδα που δημιουργεί τις περισσότερες τελικές
προσπάθειες με 15,6 ανά παιχνίδι (δεύτερη η Άστον Βίλα με 14,9), που έχει τη μεγαλύτερη κατοχή μπάλας με 59,3% (δεύτερη
η Τσέλσι με 58%) και που έχει το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχημένων πασών με 87,7% (δεύτερη κι εδώ η Τσέλσι με 86,8%).

Στο φετινό πρωτάθλημα δεν έχει παρουσιαστεί αποτελεσματική (13 γκολ ενεργητικό)
και γι’ αυτό έχει μείνει πίσω, αλλά στο Champions League
έχει παρουσιαστεί άκρως αποτελεσματική και έχει πετύχει και στα
τρία ματς του ομίλου μέχρι τώρα από
τρία γκολ! Με την Πόρτο στο «Ετιχαντ» και με την Μαρσέιγ στη Μασσαλία τα πέτυχε
μετά από εννέα τελικές
προσπάθειες και με τον Ολυμπιακό τα πέτυχε μετά από
22, χωρίς ωστόσο να έχει πολλές κλασικές ευκαιρίες…

Καλό θα είναι ο Ολυμπιακός να καταφέρει να κρατήσει τη Σίτι κοντά
στις εννέα τελικές προσπάθειες, αλλά ακόμα κι έτσι μπορεί να την πατήσει όπως η Μαρσέιγ. Γι’ αυτό άλλωστε
γράψαμε και νωρίτερα ότι θα χρειαστεί απόλυτη αμυντική προσήλωση, αλλά και τύχη…to10.gr

to10.gr

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Premier League, Λίβερπουλ-Λέστερ 3-0: Η πρωταθλήτρια είναι εδώ

Αυτή η Λίβερπουλ… τρομάζει τους ανταγωνιστές της και το 3-0 επί της Λέστερ έδειξε
πως έχει τον τρόπο να κρατήσει και φέτος τον τίτλο της  Premier League – Ρεκόρ νικών
στο Ανφιλντ για την ομάδα του Κλοπ

Τι και αν η αγωνιζόταν χωρίς βασικούς αμυντικούς, τι και αν απουσίαζε ο Σαλάχ, αυτή η
Λίβερπουλ… τρόμαξε τους ανταγωνιστές της. Οι Reds έκαναν πάρτι κόντρα στη Λέστερ, επικράτησαν
εύκολα 3-0 και βρέθηκαν στην κορυφή της Premier League μαζί με την Τότεναμ! Εικόνα
πρωταθλήτριας, οι παίκτες του Κλοπ δημιούργησαν ερισσότερες από 20 τελικές κι επιβεβαίωσαν
πως είναι και φέτος το φαβορί για τον τίτλο.

Η Λίβερπουλ έφτασε τα  64 εντός έδρας ματς αήττητη στην Premier League,
σπάζοντας έτσι το εντυπωσιακό σερί της ομάδας του 1977-81.

Η Λίβερπουλ των πολλών προβλημάτων (εκτός οι Φαν Ντάικ, Γκόμεζ, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Χέντερσον, Σαλάχ)
μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, πίεσε με το… καλησπέρα και στο 2ο λεπτό είχε την πρώτη καλή
στιγμή, αλλά η προσπάθεια του Μανέ δε βρήκε στόχο. Στο 9΄ οι Κόκκινοι
απείλησαν ξανά, όταν από τον εξαιρετικό συνδυασμό των Φιρμίνο, Μανέ,
Τζόουνς, το σουτ τουτελευταίου έβγαλε εντυπωσιακά ο Σμάιχελ.

Ο Δανός ήταν εξαιρετικός και στο 13′ στο σουτ του Ζότα.

Οι Reds δεν άφησαν τη Λέστερ να πάρει ανάσα, πίεζαν ασφυκτικά και πήραν αυτό που ήθελαν στο
21ο λεπτό. Ο Μίλνερ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Εβανς είχε το μυαλό του στον…
Μανέ και από το κεφάλι του η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.
Ηταν το 6ο αυτογκόλ του Αγγλου αμυντικού στην
Premier League και μόνο οι Νταν, Κάραγκερ και Σκρτελ έχουν περισσότερα.

έγινε ο πρώτος
παίκτης του συλλόγου που σκοράρει σε τέσσερα διαδοχικά εντός έδρας ματς για την Premier League.

Δοκάρια και… Φιρμίνο!

H Λίβερπουλ μπήκε το ίδιο δυνατά, αλλά ο Ζότα δεν μπόρεσε στο 47’ να βρει δίχτυα
από κοντά. Ο Κλοπ στο 53’ είδε τον Κεϊτά να τραυματίζεται
και πέρασε στο ματς τον Γουίλιαμς, με τονΜίλνερ να ανεβαίνει στα χαφ.
Ένα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν μια τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν.

Ο Μανέ βρέθηκε σε θέση βολής, νικήθηκε από τον Σμάιχελ και ο
Φουκς έδιωξε στη γραμμή σε κόρνερ. Η πίεση ήταν ασφυκτική και στο
56’ ήρθε μια ακόμα μεγάλη φάση. Ο Ζότα νικήθηκε από τον Σμάιχελ, ενώ ο Φιρμίνο από το
γύρισμα του εξαιρετικού Πορτογάλου… κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο δοκάρι!

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 61’ για να δούμε φάση της Λέστερ, αλλά ο Άλισον ήταν
εξαιρετικός στην προσπάθεια του Βάρντι να σκοράρει. Η Λίβερπουλ έδωσε χώρο
στις «Αλεπούδες», οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν τη διαφορά!